EstBANi liige: reeglid on muutunud, idufirma peaks iga roundi vaatama kui viimast raha
Veel mõni aasta tagasi kehtis idusektoris reegel, et kui startup kasvab aktsepteeritud kiirusega, siis õnnestub tal kaasata järgmine ring kapitali kõrgema väärtuse pealt. Nüüd enam nii pole.
“Hetkel tunnen, et selline kokkulepe investorite poolt ei eksisteeri, iga roundi peaks vaatama kui viimast raha. Samas tervikuna ei pruugi see olla halb ökosüsteemile,” selgitas äriinglite assotsiatsiooni EstBAN liige Indrek Peenmaa.
Äriinglite kogukonnas ja iduettevõtetesse investeerimises on naiste osakaal Eestis tagasihoidlik, kuigi viimastel aastatel on investeerimiskultuur jõudsalt arenenud ning esile on kerkinud tuntud naisinvestorid.
Investori ja äriingli Jan Läti startupfirmade portfell kinnitab levinud teooriat: tema kümnest investeeringust idusektorisse on kolm kiiresti läbi kukkunud, kolm vaevu elus ning kolm kasumlikud.
Kui oled startup, mis loob midagi tõeliselt ägedat, siis praegu on väga hea aeg raha kaasata, sest investorid otsivad neid tikutulega, kinnitas era- ja riskikapitali assotsiatsiooni (EstVCA) juht Madis Lehtmets.
Iga idu saab alguse ideest. Aga esimene asi, mida teised märkavad, pole sinu pitch deck ega MVP – vaid domeen. See on sinu startup’i esimene pitch. See on see, millega astud oma tiimi ette Slackis, jagad ideed angel investorile LinkedInis või paned selle Product Huntis avalikuks. Kui domeen kõlab nõrgalt, kõlab nõrgalt ka idee.